Memoriał Skolimowskiej
Dodane przez Redaktor dnia Marzec 03 2009 20:57:29
Z inicjatywy trenera Krzysztofa Kaliszewskiego i Szymona Ziółkowskiego (mistrza olimpijskiego 2000 i mistrza świata 2001) trwają przygotowania do organizacji Memoriału Kamili Skolimowskiej, niedawno zmarłej złotej medalistki w rzucie młotem z igrzysk w Sydney.
Byłyby to dwa konkursy - kobiecy i męski - z udziałem czołówki światowej w tej specjalności. Koszt przedsięwzięcia powinien wynieść - wstępnie licząc - około 50 tysięcy złotych, przy założeniu, że zawody zostaną dofinansowane przez Polski Komitet Olimpijski i warszawskie miejskie Biuro Sportu.

Szymon Ziółkowski, który wczoraj odleciał wraz z trenerem Kaliszewskim na obóz do RPA, jest przekonany, że czołowi młociarze i młociarki świata zgodzą się wystartować w Memoriale Skolimowskiej nie biorąc honorariów.

Realny może być występ medalistek i medalistów olimpijskich z Pekinu: Białorusinki Aksony Miankowej (złoto), Kubanki Yipsi Moreno (srebro)oraz Słoweńca Primoża Kozmusa (złoto) Węgra Krisztiana Parsa (srebro po dyskwalifikacji dwójki młociarzy białoruskich).
Na pewno zdecydowałaby się wystąpić mistrzyni świata 2007 Niemka Betty Heidler oraz dwukrotna mistrzyni świata juniorek Słowenka Ivana Brkljacić i kilka innych czołowych zawodniczek, włącznie z Anitą Włodarczyk, szóstą w olimpijskim finale. Włodarczyk i jej trener Czesław Cybulski, przebywający obecnie na Teneryfie, uznali pomysł zorganizowania Memoriału za znakomity. Anita będzie gotowa do startu od początku sezonu letniego.

Zdaniem prezesa Warszawsko-Mazowieckiego Związku Lekkoatletycznego Tadeusza Pietrewicza, Memoriał można byłoby przeprowadzić 2 maja na stadionie stołecznego Orła. Tymczasem warszawski klub Skra, którego barwy reprezentowała Kamila, zamierza zbudować jej pomnik obok stadionu przy Wawelskiej. Rodzice zmarłej mistrzyni postanowili tymczasem oddać na licytację jej złoty medal olimpijski i cały przychód przeznaczyć na szlachetny cel, jakim byłoby opłacenie kosztów leczenia młodego, utalentowanego sportowca, by mógł wznowić treningi.